آموزش نصب و کانفیگ وب سرور LightHttpd

آموزش نصب و کانفیگ وب سرور LightHttpd

وب سرور lighttpd یک وب سرور فوق سریع و سبک متن باز (Open source) و رایگان با امنیت بسیار بالا است . وب سرور lighttpd توسط شخصی به نام Jan Kneschke و به منظور رفع مشکل معروف c10k problem طراحی و نوشته شد و بعد ها توسعه یافت . به مانند وب سرور Nginx هدف از طراحی وب سرور lighttpd سرعت بسیار بالا در کنار مصرف منابع کم برای هندل کردن هزاران کانکشن همزمان در سرور بوده است . کانفیگ lighttpd بر خلاف سایر وب سرور های روتین و رایج کمی دشوار است و نیاز به تجربه و دانش بالای کانفیگ سرور دارد .

کانفیگ lighttpd برای سرور های لینوکس

کانفیگ lighttpd در صورت رعایت استاندارد های این وب سرور به شکل قابل ملاحظه ای از لود بالای سرور ناشی از وب سرور آپاچی میکاهد . مصرف بسیار کم پردازنده و RAM توسط وب سرور lighttpd بسیار مشهور است . کانفیگ lighttpd برای سرور های اشتراکی به هیچ وجه توصیه نمیشود . کمتر کنترل پنل وب هاستینگی از این وب سرور پشتیبانی میکند و از طرفی این وب سرور از .htaccess پشتیبانی نمیکند و  Rewrite های آن با آپاچی متفاوت است.

کانفیگ lighttpd

کانفیگ lighttpd برای تک وب سایت های بزرگ و با ترافیک بالا و همچنین چت روم های مبتنی بر ET-Chat و سرور های دانلود و آپلود فایل یکی از بهترین انتخاب های ممکن است . وب سرور lighttpd در صورت کانفیگ صحیح ، توان اداره کردن هزاران کانکشن همزمان در سرور های آپلود و دانلود دانلود و چت روم را داشته و زیر ترافیک سنگین با مشکلاتی مانند هنگ کردن بالا رفتن لود سرور مواجه نمیشود . وب سرور lighttpd قابلیت نصب و کانفیگ روی تمامی سیستم عامل های بر پایه Unix و همچنین Windows را داراست . وب سرور lighttpd از هندلر های FastCGI ، CGI و SCGI پشتیبانی میکند . در صورت کانفیگ lighttpd با هندلر FastCGI امکان استفاده از کش های PHP مانند APC را خواهید داشت . در این وضعیت توان سرور شما برای میزبانی وب سایت های بسیار شلوغ افزایش چشم گیری خواهد داشت .

درخواست کانفیگ lighttpd را از طریق یکی از روش های معرفی شده در قسمت تماس با ما برای ما ارسال کنید . هزینه کانفیگ lighttpd ارتباط مستقیم با نوع نیاز و کابری سرور شما دارد و بسته به نوع کانفیگ و زمان مورد نیاز متفاوت است.

برای نصب وب سرور (LightHttpd) مراحل زیر را دنبال میکنیم:

۱- ابتدا وارد SSH به وسیله کاربر ریشه شوید.

۲- وب سرور فعلی (آپاچی) را از کار می اندازیم:

service httpd stop

۳- نصب وب سرور lighthttpd را شروع کنیم:

yum install lighttpd

نصب به اتمام رسید ! وب سرور جدید را راه اندازی میکنیم:

service lighttpd start

۴- ماژوال fst-cgi را نصب می کنیم:

yum install lighttpd-fastcgi php-cli

۵- php.ini را با یک ویرایشگر باز میکنیم و دنبال مقدار cgi.fix_pathinfo= 0 میگردیم، و مقدار ان را به ۱ تغییر میدهیم متونی که باید شاهد باشیم:

    ; cgi.fix_pathinfo provides *real* PATH_INFO/PATH_TRANSLATED support for CGI.  $
; previous behaviour was to set PATH_TRANSLATED to SCRIPT_FILENAME, and to not $
; what PATH_INFO is.  For more information on PATH_INFO, see the cgi specs.  Se$
; this to 1 will cause PHP CGI to fix it’s paths to conform to the spec.  A set$
; of zero causes PHP to behave as before.  Default is 1.  You should fix your s$
; to use SCRIPT_FILENAME rather than PATH_TRANSLATED.
; cgi.fix_pathinfo=0

۶- وارد آدرس : /etc/lighthttpd میشویم و فایل پیکربندی اصل را دانلود میکنیم

cd /etc/lighthttpd

wget http://redmine.lighttpd.net/attachments/1082/lighttpd.conf

کار به اتمام رسید، حال با دستور زیر وب سرور جدید را restart میکنیم:

service lighttpd restart

برچسب‌ها:, , , , , ,